В ГИС обектите са умни!
Едно от най-полезните качества на картите в ГИС е, че те могат да ни дават информация, дори да отговарят на въпроси, които им задаваме.
Как става това?
Слоевете имат два отделни начина, чрез които носят информация за обектите, които представят – единият е чрез тяхната геометрия (на картата от предходното упражнение това бяха точките на вашите любими места), а другият е чрез техните атрибути – това е описателната информация за обектите на картата, която съхраняваме в атрибутивни таблици.
Всеки един от обектите, които виждаме на изображенията горе, може да бъде описан с атрибутивни данни. Ако например имаме слой с върхове, той може да съдържа в своята таблица информация за имената на върховете, местоположението, описано с координати, височината на всеки от обектите на картата и т.н.
Нека видим как изглежда атрибутивната таблица на слоя с върхове от примера, който разглеждахме в темата за точки, линии и полигони:
Един обект на картата, който е точков, носи името Мусала и е избран (селектиран) в светлосин цвят. В атрибутивната таблица на слоя с върхове данните за връх Мусала, като обект, се намират в един ред, който виждате също селектиран в светлосин цвят.
На всеки геометричен обект на картата съответства един ред в атрибутивната таблица. Колоните в тази таблица показват различните атрибути, които са въведени – те могат да са безкраен брой и да включват име, надморска височина и т.н.
Колко атрибути ще добавим към обектите в слоевете на картата обикновено зависи от това с какви данни разполагаме, какви са източниците на данни и доколко наличието на повече атрибути е ключово важно за целите на нашата карта, разбира се. За предходното упражнение беше важно да въведете само имената на Вашите 10 любими обекта. В следващите упражнения ще работим с данни с малко повече атрибути.
Връзка 1:1
Най-важното нещо, което трябва да запомним от тази тема е, че на един обект от картата (например един връх от слой с върхове) съответства винаги един ред в атрибутивната таблица на този слой.
Обектът е един, просто той има 2 проявления – като геометрия на картата и като ред в атрибутивната таблица.
Какви са източниците на атрибутивни данни?
Откъде можем да вземем информация, с която да попълваме нашите атрибутивни таблици? Отговорите са много – от статистически данни, от справки, литература, доклади, от официални източници на данни (общини, ведомства) и т.н
- Статистически данни – от сайта на НСИ http://www.nsi.bg/
- Допитвания до населението, анкети и др.
- Литературни справки
- Данни от дистанционни изследвания
- Данни от датчици
Атрибутите ни позволяват да съхраняваме описателна информация за обектите на картата, така че да можем да показваме различни страни на нашия обект, различни негови качества, характеристики и да извършваме пространствени анализи.