Една от най-трудните за разбиране от географите теми ще бъде поднесена така, че да разберете колко лесно и приятно всъщност е използването на различни картографски методи. Курсът е изцяло практически и включва изработването на около 15 (точната бройка зависи само от ентусиазма на участниците 🙂 ) самостоятелни проекта за карти:
- чрез метод със знаци – няколко варианта – количествени/ качествени показатели и съответно с различни форми, нюанси, размери;
- чрез метод с художествени знаци
- чрез линии с няколко визуални променливи
- чрез линии на движение с няколко визуални променливи
- чрез ареали
- чрез качествен и количествен фон
- чрез картограма и картодиаграма, заедно или поотделно
- чрез изолинии
- чрез точков метод, с акцент върху различната големина на символите и особеностите на точковите карти
- чрез локализираща диаграма
На курсистите ще бъдат предоставени данни за работа, които са специално разработени за целите на упражненията.
Предварителни изисквания към курсистите:
- Завършена програма по Дигитална география или
- Завършена бакалавърска/ магистърска степен в областта на географията, регионалното развитие, туризма
- Висока обща култура или опит в областта на картографията/ ГИС
- Базови познания в работата с QGIS, ArcGIS или друг ГИС софтуер
Имаме изисквания за базово познаване на теорията в тази област, защото в курса няма да се спираме на основните теоретични постановки в детайли. Очакваме също така курсистите да имат представа от основните концепции при работа с географски данни в софтуерна среда – какво е слой, как се добавя към проект и как се достъпват основните настройки за слоевете.
Време за провеждане
Курсът се състои от модули, които ще бъдат достъпни на всички участници. В тях се намират всички инструкции за работа с данните, самите данни и важни моменти от теорията, които трябва да бъдат усвоени. Освен дигиталното съдържание, по време на курса ще бъдат организирани и две онлайн работилници, в които ще разгледаме на живо някои интересни казуси, ще дискутираме на кое трябва да се обърне по-голямо внимание и кои са подводните камъни, за които трябва да внимаваме, когато изобразяваме различни видове географски данни върху карти.
За лектора
Д-р Евгения Сарафова е вече почти 5 г. титуляр на задължителната дисциплина “Картография”, изучавана от 7 специалности в СУ “Св. Климент Охридски”. Още през 2017 г. предметът е изцяло трансформиран и с много нови теми, които запознават студентите с тази иновативна и технологична наука. Темите, свързани с тематичното картографиране, по лични наблюдения са най-неразбраните и смятани за трудни от географите. Не липсват грешки дори в учебни помагала, публикувани за използване в средното образование.
Всъщност, чрез използване на кратък списък от въпроси, на които да си отговорим, и поредица от лесни стъпки, можем да подбираме най-подходящите картографски методи уверено и без притеснения. Освен това съвременните софтуери ни дават безкрайни възможности за избор на цветове, шрифтове и елементи за красиво оформяне на тематичните карти.
Можете да разгледате дигиталното съдържание на гл.ас. Сарафова, което е публично достъпно, в уеб сайта на дисциплината “Картография” на адрес http://cartography.bg/