Географските информационни системи са инструмент, чрез който се създават, обработват и презентират разнообразни видове географски (геопространствени) данни. В това обучение ще представим най-важните понятия, инструменти и възможности за работа с геопространствени данни, специално поднесени за начинаещи потребители.
Програма на обучението
Курсът ще се провежда по схема, която многократно е доказала своята ефективност – веднъж седмично, по 3 учебни часа, в продължение на 5 седмици – в сряда, от 14:00 ч. до 16:30 ч.
По този начин е възможно участието да бъде съчетавано с работния ден на участващите, темпото предполага достатъчно време за усвояване на материала и практическите упражнения.
Темите, които ще бъдат засегнати в курса, са:
- Въведение и структура на интерфейса. Особености на работата с пространствени данни. (19 февруари)
- Източници на данни – основни портали в България и ЕС. Добавяне на пространствени данни от обществени организации, структура на файловете и особености. (26 февруари)
- Координатни системи и особености при работата с данни в различни КС. Мащаб на данните. (5 март)
- Почистване на данни и редакции – геометрични и атрибутни. Особености на работата с данни от български институции. (12 март)
- Оформяне на карти и други визуални средства за комуникация. (19 март)
Начин на провеждане
Обучението е изцяло онлайн, в платформата Zoom.
Часове на провеждане: от 14:00 ч. до 16:30 ч., с 1 кратка почивка.
Дни на провеждане: 19 февруари, 26 февруари, 5 март, 12 март, 19 март.
Обучението ще бъде с фокус върху разнообразните източници на данни, инструменти и функционалности в софтуера. Работим с QGIS и всеки потребител може свободно да използва софтуера – без небходимост от лицензи или плащане на допълнителни такси.
По време на обучението ще направим демонстрации и упражнения като:
- Основи на работата с пространствени данни
- Какви са основните видове слоеве и защо е важно да ги различаваме
- Как да работим с данни от български агенции – АГКК, ИАГ, ИАОС и др.
- Какви основни операции със слоеве и настройки за визуализация можем да извършваме, за да направим карта
- Основни етапи при оформлението на карти
Участниците ще получат
- Работни данни, с които да извършват практическите упражнения
- Инструкции за работа (учебно помагало)
- Запис от всяко занятие
- Сертификат за успешно преминато обучение
За QGIS
Цена
Цената на обучението е 240 лв. с ДДС.
За да се запишете, моля попълнете данните си във формуляра по-долу. Ще получите писмо с потвърждение и информация за възможностите за плащане на таксата (чрез банков превод, каса Easypay или Epay).
Вашият лектор
Обучението ще бъде водено от доц. д-р Евгения Сарафова, част от екипа на катедра “Геопространствени системи и технологии” в Геолого-географския факултет на СУ. Тя е част от екипа на Световната банка, разработил предложението за Национален профил на риска от бедствия на България. Автор е на повечето географски карти в документа и приложенията към него.
В момента работи по създаването на книга за работа с QGIS на английски език с едно от най-големите международни издателства.